חלון לבלוטת התריס

אם אתם סובלים מעייפות, השמנה, דיכאון, עור יבש ועצירות יתכן ויש קשר בין התופעות והן נובעות מסיבה אחת – ליקוי בתפקוד בלוטת התריס.
כן, בלוטה אחת קטנה שרובנו אפילו לא מכירים עד שלא נזקקים לכך, אחראית לתפקוד מערכות רבות בגוף ומשפיעה באופן יסודי על איכות החיים.

בלוטת התריס, שנקראת גם בלוטת המגן או בלוטת התירואיד, היא בלוטה הורמונאלית שממוקמת בקדמת הצוואר ומפרישה את הורמון התירוקסין-T4     שאחראי על קצב חילוף החומרים בגוף. פעולה זו משפיעה על רמת סוכרים בדם, ויסות חום גוף, קצב בנייה ופירוק של שומנים ופחמימות, ספיגת סידן ועוד.

קיימות שתי אפשרויות לחוסר איזון בבלוטה:עודף או חוסר.

חוסר בתירוקסין הנקרא היפותירואידיזם הוא הנפוץ יותר ופוגע בעיקר בנשים מבוגרות.

תת פעילות מופיעה אצל כ10% מהאוכלוסיה ואצל נשים פי 3 מאשר גברים, ושכיחותה עולה עם עליית הגיל.

המחלה מתפתחת באיטיות ובשל הסימפטומים השונים פעמים רבות חושדים בסיבות אחרות ולא בודקים את בלוטת התריס. חשוב להכיר את הסימפטומים ולהיבדק כדי לא לבזבז זמן יקר בניסיונות אחרים לפתור את ההפרעות לדוגמה השמנה או עצירות.
באבחון נכון תמונת הטיפול משתנה ועמה התוצאות.

התמונה המחשידה לתת פעילות הבלוטה: תחושה מתמדת של קור- נשים שתמיד קר להם וזקוקות לעוד שכבה מעל, עצירות, קושי בהורדת משקל למרות דיאטות, עייפות, רצון מוגבר לישון, נשירת שיער ושבירת ציפורניים, עור יבש, הרגשת נימול באצבעות, שיער יבש ושביר, כאבי שרירים, שיבושים במחזור הוסת ובפוריות ועוד.
לא תמיד מופיעות כל התופעות והעוצמה משתנה על כן חשוב לעבור אבחון אצל איש מקצוע.

הטיפול הקונוונציונאלי הוא במתן תרופה המכילה את ההורמון באופן יומיומי.

טיפול טבעי יתמקד באיזון הורמונאלי של הגוף כולו.
תפקוד הבלוטה מאוד מושפע מתזונה. קיימים מזונות גויטרוגנים – מעכבי פעילות הבלוטה ומזונות שמעוררים את הפעילות. בהתאמת תפריט נכונה ניתן לטפל בסימפטומים  – בהשמנה, בעצירות, העור היבש וחוזק השיער, בעייפות ולאזן את הבלוטה עצמה.
בנוסף קיימים צמחי מרפא שמאזנים את ייצור והפרשת התירוקסין.

מבחינה נפשית בראייה של קשרי גוף-נפש הטיפול מתמקד בקבלה של קצב החיים, קבלת שינויי הגיל, עניין וסיפוק.

פעילות גופנית סדירה משפרת את תפקוד הבלוטה ואת קליטת ההורמון ברקמות.

היפרתירואיד- המצב ההפוך שהוא פעילות יתר בבלוטה מופיע לרוב אצל גברים בגילאי 18 – 30.

קצב חילוף החמרים גבוה ועל כן הסימפטומים הפוכים- תיאבון מוגבר בליווי איבוד משקל, תכיפות בפעילות מעיים, פעלתנות יתר וחוסר שקט, דפיקות לב מוגברות, הזעה, חום גוף גבוה מעט מהרגיל, אדמומיות בלחיים, וסימן אופייני בלט בעיניים- מפתח עיין גדול.היפר תירואיד עלול לגרום לאיבוד סידן ולשינויים בתפקוד הלב ודחיית טיפול ואיזון הבלוטה עלולה להיות מסוכנת, לכן יש להיות עירניים לסימנים.

להצטרפות לתכנית בריאות מותאמת אישית לאיזון הבלוטה (אפשרית גם בעת שימוש בתרופות) מוזמנים ליצור בקשר בהודעה כאן או בטלפון 0547366307

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *